רפואת אמנויות הבמה

רפואת אומנויות הבמה

המרכז לרפואת אומניות הבמה מטפל כיום בבעיות רפואיות של כל אומני הבמה: נגנים, זמרים, שחקנים ורקדנים.

 

תחום רפואת אומניות הבמה הממוקדת באומנים הינו חדש יחסית והתפתח בעולם בשנות השמונים של המאה העשרים. בשנת 1995 קם המרכז הישראלי לרפואת אומניות הבמה, בסיועם של קרן תרבות אמריקה-ישראל והמרכז למוסיקה ירושלים.

 

אלון ווליס פיזיותרפיסט מוסמך ומנוסה, בוגר אוניברסיטת תל-אביב 1986. נמנה על סגל המרכז הישראלי לרפואת אומנויות הבמה, השתלם ועבר הכשרה מיוחדת בארצות הברית בתחום הרפואה הממוקדת באומנים מופיעים.

 

ייחודם של אנשי הסגל של המרכז הישראלי לרפואת אומנויות הבמה, היא בבקיאותם בתחומי עיסוקם של האומנים ובפתולוגיה של הפגיעות הנגרמות בגינן. יושב-ראש המרכז הוא ד”ר זיו-נר, מומחה בכירורגיה אורטופדית וברפואה פיזיקאלית ושיקום, מנהל המחלקה לשיקום אורטופדי בתל-השומר.

 

קיים דמיון רב בין מוסיקאים לספורטאים, בשתי הקבוצות הדרישות הגופניות והנפשיות גבוהות. פעילות הגוף תובענית במיוחד ודורשת כח, גמישות וקואורדינציה, המודעות לעבודה פיזיותראפית במקצועות הספורט גבוהה יותר. מוסיקאים ואומנים מופיעים לא תמיד מודעים לקשיים הגופניים שמלווים את המקצוע.

 

במרכז לרפואת אומנויות הבמה מטפלים גם במיתרי הקול, גם בבעיות גב תחתון ושורש כף היד ואפילו בבעיה מטרידה במיוחד והיא – חרדת במה.

 

אלון ווליס, מתמחה מעל לעשור בטיפול פיזיותראפי מיוחד לבעיות אופייניות לאומנים. רקדנים סובלים מבעיות במיתרי הקול ומבעיות הקשורות במתח מוגזם בצוואר ובכתפיים. למוסיקאים המנגנים בכלים שונים יש בעיות ייחודיות לכל כלי.

 

אלון ווליס ייסד את מרכז ווליס בירושלים. המרכז ממוקם במשכן מרווח מול טיילת ארמון הנציב והינו הסניף לטיפול באומני הבמה באזור ירושלים.

הרצאה קצרה שאלון העביר באיגוד המוסיקאים הישראלי:

http://www.youtube.com/watch?v=H68K6nS2W-4

השרות הייחודי של המרכז כולל עריכת בדיקת סקר מקיפה SCREENING , הכוללת שאלון רפואי מפורט על ההיסטוריה המקצועית ודפוסי ההתנהגות של כל אומן. לאחר הבדיקה ניתן ייעוץ מקצועי שמטרתו מניעת פגיעות גופניות בעתיד, טיפול ושיקום במידה ואותרו פגיעות וחזרה הדרגתית ובטוחה לעיסוק באומנות.

המרכז לרפואת אומניות הבמה מקיים: הרצאות, ימי עיון, סדנאות למורים ולתלמידים תוך שיתוף פעולה עם המורים המובילים למוסיקה ומחול.

משאבי למידה

The Musician's Survival Manual A Guide to Preventing and Treating Injuries In Instrumentalists

The show must go on (Article About Wallis in the Jerusalem Post)

 

אזור קבצים מצורפים

תצוגה מקדימה של סרטון ה-YouTube ‏והפעם באיגוד- רפואה מקצועית לנגנים

והפעם באיגוד- רפואה מקצועית לנגנים