קראניו סקראל

מהי שיטת קראניו-סקראל?

קראניו-סאקרל היא שיטת אבחון וטיפול במערכת העצבים המרכזית ורקמות החיבור בגוף. השיטה מתאימה במיוחד לאלו הסובלים ממתח ותשישות והיא מיועדת לעזור לגוף לעזור לעצמו.

מערכת העצבים המרכזית נמצאת בציר בין עצמות הגולגולת (Cranium), דרך חוליות עמוד השדרה ועד לעצם העצה (Sacrom) ומכאן גם נגזר שמה של שיטת הטיפול קראניו-סאקרל.

במערכת שבין עצמות הגולגולת, עמוד השדרה, עצם העצה ורקמות החיבור נמצא נוזל המוח השדרתי. נוזל זה נקרא במקורות שונים “נוזל החיים” או “תמצית החיים” מאחר והוא מאפשר תנועה חופשית ותקינה במערכת העצבים המרכזית ורקמות החיבור.

לתנועת נוזל המוח יש קצב וטווח קבוע, שנקרא הקצב הקרניאלי. כל פגיעה או חסימה, שיכולה להיגרם על ידי טראומה פיסית, כתוצאה מפגיעה, תאונה או טראומה נפשית, הנובעת ממתח, עייפות מצטברת וכד’, יכולה להפר את האיזון הרצוי לתפקוד יעיל של הגוף כולו.

למי מיועדת שיטת הקראניו-סאקרל?

השיטה מתאימה לכל הסובלים מפגיעה בקצב נוזל המוח. השיטה מתאימה לכל הגילאים, החל מתינוקות שזה עתה נולדו וכלה בקשישים.

פעוטות – מומלץ לבצע בדיקה לכל תינוק שנולד. באמצעות בדיקה שגרתית ניתן להשיג גילוי מוקדם וניתן, במרבית המקרים, להביא גם לשחרור מלחצים קלים וחסימות שנגרמו בזמן ההיריון והלידה. ילדים – השיטה מסוגלת לסייע בבעיות למידה, הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות וכד’. מבוגרים – השיטה מתאימה מאד לטיפול בסובלים מכאבים כרוניים, כאבי ראש ועייפות. הטיפול יעיל במיוחד עבור נשים הסובלות מבעיות אופייניות לגיל המעבר. אלו בעיות מאפשר שיטת הקראניו-סאקרל לפתור?

כאב כרוני או כאב אקוטי כאבי גב וצוואר בעיות נוירולוגיות כאבי ראש ומגרנה בעיות מפרקים קשיי שינה ועייפות כרונית סקוליוזיס סחרחורות ובעיות בשיווי משקל TMJ – בעיות במפרק הלסת אסטמה, ברונכיט הפרעות במערכת החיסון הפרעות במערכת העיכול

כיצד מתבצע הטיפול בשיטה?

קראניו-סאקרל היא שיטת טיפול רבת עוצמה ויחד עם זאת עדינה במיוחד. במהלך הטיפול מופעל לחץ שאינו עולה על 5 גרם. המטפל בודק את הקצב הקרניאלי באזורים שונים של הגוף ומאבחן האם קיימות חסימות כלשהן במעבר נוזל השדרה.

באמצעות מגע עדין יכול המטפל לזהות את השינויים בקצב ולחוש במתחים הפוגעים בתנועה של מערת הקראניו-סאקרל, המשקפים את הפגיעה בבריאות. בהמשך מעודד המטפל תגובה טיפולית מהמכניזם הבסיסי העמוק של הגוף, ממערכת הקראניו-סאקרל.

שחרור החסימות מביא לזרימה אחידה יותר של נוזל עמוד השדרה וכאשר המערכת מגיעה לאיזון נעלמים הסימפטומים והסיבות להיווצרותם.

קראניו סאקרל
קראניו סאקרל